Göğüs Kafesi Açılmadan Yapılan Kroner By-Pass Ameliyatı

GÖĞÜS KAFESİ AÇILMADAN YAPILAN KRONER BY-PASS AMELİYATI

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Türkay, “Kroner By-Pass ameliyat yöntemlerinde yeni olan “Küçük Kesi Kroner By-Pass Ameliyat” hastaların konforu için artık daha çok tercih ediliyor.”
Açık kalp ameliyatlarında hastalarda oluşan dezavantajlar bu yöntem ile tarihe karıştı diyen
Prof. Dr. Türkay Küçük Kesi Kroner By-Pass Ameliyatı’nı şöyle anlattı;
Göğüs kafesinde bulunan kemiğin kesilmeden meme seviyesinin 1 cm üstünden yapılan yaklaşık 5-6 santimetrelik bir kesi ile kaburgalar arasından koroner bypass uygulanacak bölgeye ulaşılması ile koroner arterde görülen tıkanıklığın yanından 2. bir damar ile (by pass) kan sağlamaktadır.

Hastaların Avantajları?

Açık kalp ameliyatlarına göre hasta konforuna yönelik olumlu ve ağrısız bir iyileşme süreci geçirdiklerini dile getiren Prof. Dr. Cengiz Türkay, sözlerine şöyle devam etti.
“Küçük kesi ile yapılan koroner bypass operasyonlarında iyileşme sürecinde hastalar büyük avantaj elde etmektedir. Karşıdan bakıldığında operasyonun izi küçük olmaktadır. Ayrıca iyileşme süreçlerinde operasyon sonrası hastaların hep sırt üstü yatması gerekmeyecek istedikleri gibi sağa veya sola dönebileceklerdir. Bu yöntemle yapılan operasyonların bir avantajı da çok az kanamanın olmasıdır. Operasyonu geçiren kişilerin çoğu ağrılarının çok yüksek seviyede seyretmediğini dile getirmektedirler.”

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Türkay, “Kesi ile Kroner By-Pass ameliyatları her hastaya uygun olmadığını belirterek kalp damar cerrahisi uzmanları tarafından karar verilmektedir.” dedi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*