VARİS ÇORABI GİYİLMEDEN VARİS TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Yapıştırıcı ile Varis Tedavisi

Varis tedavisinde hasta konforunu artıran en yeni yöntemlerden birisi yapıştırıcı kullanarak yapılan tedavidir. Tıbbi kullanım için (insanda kullanım için) üretilmiş olan yapıştırıcının varise neden olan yetmezlikli ( fonksiyon olarak devre dışı kalmış toplardamarın) damarın içine enjeksiyonlarla verilerek bir kaç saniye içerisinde damarların kapatılması amaçlanır. Bu yolla hiç bir şekilde anestezi, kesi yada dikiş kullanılmadan(ameliyatsız yöntemle) varisler tedavi edilebilir. Varis paketcikleri (parmak büyüklüğünde varisler), yoksa çorap ve elastik bandaj uygulamaya gerek yoktur. Varis paketcikleri varsa sadece bu bölgelere elestik bandaj sarmak yeterlidir. Hastalar aynı gün normal yaşamlarına dönebilirler.

Nasıl uygulanır?

Ultrason eşliğinde varise neden olan kaynak damarın olduğu bölgeye çok az miktarda lokal anestezi verilir,yapıştırma için kullanılan katater kendisi varisleşmiş ve dış varislere neden olan damarın içine yerleştirilir, kateterin uç kısmından yapıştırıcı verilirken kateter hızla dışarıya doğru çekilerek içeride varisleşmiş damar tamamen yapıştırılarak kapatılır.

Tedavi sonrası

Tedavi tamamlandıktan sonra hastalar günlük yaşamlarına kesintisiz devam ederler.

Avantajları:

Lazer tedavisinde kullanılma zorunluluğu olan damarın çevresine birkaç farklı bölgeden verilen lokal anestezik maddeye ihtiyaç duyulmadığı için ilk 24-72 saatte işlem bölgesinde oluşan morluk, ağrı ve şişlik ya çok az yada hiç oluşmaz.
Genel anestezi veya belden uyuşturma gerektirmez
Teknik olarak diğer tüm tedavilerden daha kolay uygulanır
Başarı oranı diğer tedavilerle aynıdır
Laser ve radyofrekansta oluşan ısıya bağlı deri, sinir hasarı ve uyuşma riskini tamamen ortadan kaldırır
Hastalar açısından çok rahat ve kolay uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*