Surgeons wearing surgical loupes while performing operation in operation theater

Yapıştırıcı ile Varis Tedavisi

Varis tedavisinde hasta konforunu artıran en yeni yöntemlerden birisi yapıştırıcı kullanarak yapılan tedavidir. Tıbbi kullanım için (insanda kullanım için) üretilmiş olan yapıştırıcının varise neden olan yetmezlikli ( fonksiyon olarak devre dışı kalmış toplardamarın) damarın içine enjeksiyonlarla verilerek bir kaç saniye içerisinde damarların kapatılması amaçlanır. Bu yolla hiç bir şekilde anestezi, kesi yada dikiş kullanılmadan(ameliyatsız yöntemle) varisler tedavi edilebilir. Varis paketcikleri (parmak büyüklüğünde varisler), yoksa çorap ve elastik bandaj uygulamaya gerek yoktur. Varis paketcikleri varsa sadece bu bölgelere elastik bandaj sarmak yeterlidir. Hastalar aynı gün normal yaşamlarına dönebilirler.

Nasıl uygulanır?

Ultrason eşliğinde varise neden olan kaynak damarın olduğu bölgeye çok az miktarda lokal anestezi verilir, yapıştırma için kullanılan kata ter kendisi varisleşmiş ve dış varislere neden olan damarın içine yerleştirilir, kateterin uç kısmından yapıştırıcı verilirken kata ter hızla dışarıya doğru çekilerek içeride varisleşmiş damar tamamen yapıştırılarak kapatılır.

Tedavi sonrası

Tedavi tamamlandıktan sonra hastalar günlük yaşamlarına kesintisiz devam ederler.

Avantajları:

  • Lazer tedavisinde kullanılma zorunluluğu olan damarın çevresine birkaç farklı  bölgeden verilen lokal anestezik maddeye ihtiyaç duyulmadığı için ilk 24-72 saatte işlem bölgesinde oluşan morluk, ağrı ve şişlik ya çok az yada hiç oluşmaz.
  • Genel anestezi veya belden uyuşturma gerektirmez
  • Teknik olarak diğer tüm tedavilerden daha kolay uygulanır
  • Başarı oranı diğer tedavilerle aynıdır
  • Laser ve radyofrekansta oluşan ısıya bağlı deri, sinir hasarı ve uyuşma riskini tamamen ortadan kaldırır
  • Hastalar açısından çok rahat ve kolay uygulanabilir
  • Hasta aynı gün işine ve günlük hayatına geri dönebilir
  • Tedavi sonrası deride leke yada iz bırakma olasılığı ya çok az yada hiç yoktur