Skincare, barefoot. Woman with beautiful body

Lazer Tedavisi

 

Lazer teknolojisi varis tedavisinde son 5 yıldır gittikçe artan yaygınlıkta kullanılmaktadır. Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. İşlem sırasında öncelikle bir iğne ile damarın içine girilmektedir. Daha sonra bir katater içinden ince bir lazer fiberi varisli damarın uç seviyesine kadar gönderilir. Son olarak lazer kaynağı çalıştırılarak kontrollü olarak damarın içten tıkanması sağlanmaktadır.

Bu yöntemin en önemli avantajları; lokal anestezi altında yapılması, işlem süresinin kısalığı (45-60 dakika) ve hastanın hemen günlük hayatına devam edebilmesidir Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde her yıl on binlerce hasta bu yöntem ile tedavi edilmektedir. Bu yöntemin başarı oranı %94-100 civarında olup varis yakınması olan hastaların %70’ine uygulanabilmektedir.

Bu tedavi şeklinin komplikasyonları (istenmeyen sonuçlar) çok azdır. Hastaların %20’sinde bacakta geçici morluk oluşabilir.

Bizde bu uygulamayı 2006 yılından beri uygulamaktayız şimdiye kadar 700 hastaya 912 lazer uygulaması yaptık başarı oranımız %97 dir.

Lazerle kılcal (damar) varis tedavisi
Son yıllarda lazer tedavileri çok büyük aşama kaydetmiştir. Günümüzde lazerler pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Özellikle bacak varislerinin mavi ve kırmızı renkte olanlarında, yüzde ve vücudun herhangi bir yerindeki damar genişlemelerinin lazerle tedavisini olanaklı kılmıştır. Lazerle tedaviler gittikçe popüler olmaktadır. Çünkü yan etkileri çok azdır ve tedaviden hemen sonra günlük aktivitelerinize hemen dönmeniz mümkündür.

Kimler lazerle tedaviden faydalanabilir

Kadın , erkek ve hatta çocuklarda lazerle tedavi mümkündür. Açık ve buğday tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. Tıbbi olarak uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirildiği için en sağlıklı şekilde yapılır. Kanama bozukluğu, epilepsi hastaları, kalp pili taşıyan hastalar ve gebelere uygulama yapılmaz.

Lazerle tedavi ne sıklıkla yapılmaktadır

Genellikle bir veya iki seans yeterlidir. Yoğun damar ağı olan kişilerde 5-6 seans ve sıklıkla köpük tedavisi ile kombine edilmesi ğerekir. 2 seans arası ortalama 3-4haftadır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir.

Lazerle tedavi ne kadar zaman alır

Tedavi uygulama süresi 15 dk ile 45 dk arasında değişir.

Yan etkiler nelerdir ve tedavi sonrasında normal hayata geri dönülebilir mi?

Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası 7-10 gün güneşlenmemek gereklidir. İşlem genelde güneşin çok yoğun olduğu aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalıdır.

Lazerle hangi tip damarlar tedavi edilebilir

Lazer tedavisi bacak damarlarında özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır Kılcal varislerin tedavisinde besleyici dalların tesbit edilebilmesi önemlidir. Renkli Doppler ultrasonda böyle bir dal bulunamazsa kılcal varisler için şu tedavi yöntemini uyguluyoruz.